Plastyka powiek (BLEPHAROPLASTYKA)

Wraz z wiekiem skóra traci swoją jędrność i elastyczność, tym samym uwidaczniając coraz to większe niedoskonałości. Jednym z najbardziej wrażliwych obszarów, na którym upływający czas najwcześniej odciska piętno, jest okolica oka.

Skóra w tym miejscu jest szczególnie delikatna, bardzo cienka i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, co powoduje, że starzeje się ona dwa razy szybciej niż skóra innych partii twarzy czy ciała. Gdy z wiekiem sprężystość i elastyczność skóry spada, okolice oczu przestają wyglądać tak dobrze jak kiedyś.

Dawne smukłe i piękne powieki pod wpływem wiotczenia tkanek oraz gromadzenia tłuszczu zaczynają opadać. Godzi to nie tylko w funkcje wzrokowe i estetykę oczu, ale również wyraz twarzy. Wydaje się ona wtedy starsza, smutna i zmęczona.

Blefaroplastyka pozwala odwrócić te niekorzystne dla zdrowia i urody skutki fizjologicznego starzenia się. Poprzez chirurgiczny lifting powiek przywraca spojrzeniu dawny blask, a twarzy – promienny wygląd. Jest to zabieg chirurgiczny umożliwiający odmłodzenie okolicy oczu o kilka-kilkanaście lat.

blefaloplastyka

W pierwszej kolejności chirurg, za pomocą zmywalnego pisaka (markera) wyznacza zakres zabiegu, rysując linie cięć na skórze. Dolna linia cięcia, w przypadku plastyki powiek górnych, przebiega około 1 cm powyżej linii rzęs, w tak zwanej bruździe powiekowej, dzięki czemu blizna po operacji jest niewidoczna. Położenie górnej linii cięcia, a tym samym określenie zakresu wycięcia luźnej skóry, wyznacza się ujmując skórę powieki pęsetką w fałd w takim zakresie aby nie spowodować otwarcia szpary powiekowej. Górna i dolna linia cięcia łączą się ze sobą od strony nosa ponad kącikiem przyśrodkowym oka, w części bocznej około 1 cm za kącikiem bocznym. W tej okolicy blizna również jest niewidoczna dzięki umieszczeniu linii cięć w zmarszczkach mimicznych – „kurzych łapkach”.

Następnie za pomocą bardzo cienkiej igły podawane jest znieczulenie nasiękowe w okolicę operowanego obszaru.

Kolejnym etapem zabiegu jest usunięcie skóry i włókienek leżącego pod nią mięśnia okrężnego oka w wyznaczonym wcześniej zakresie. U niektórych Pacjentów może być konieczne usunięcie przepuklin tłuszczu oczodołowego oraz uzupełnienie zabiegu o dodatkowe procedury, takie jak skrócenie rozcięgna mięśnia dźwigacza powieki górnej czy skrócenie mięśnia Müllera. Krwawiące naczynia są precyzyjnie koagulowane – zamykane za pomocą diatermii.

Ostatnim etapem zabiegu jest zamknięcie rany operacyjnej. Jest ona zaszywana bardzo cienkim szwem śródskórnym lub szwami pojedynczymi a następnie zostaje zabezpieczona specjalistycznymi plastrami (steri-strip).

W przypadku korekcji powiek dolnych, etapy zabiegu wykonywane są w analogicznej kolejności. Różnica polega na lokalizacji cięcia w brzegu podrzęsowym powieki dolnej dzięki czemu blizna również jest niewidoczna. U wybranych Pacjentów w trakcie zabiegu plastyki powiek dolnych wykonywane są dodatkowe, uzupełniające procedury, jak plastyka kąta bocznego czy skrócenie więzadła powiekowego bocznego.

Jakie są przeciwwskazania do blefaroplastyki?
 • ropne stany zapalne na skórze twarzy,
 • tworzenie bliznowców,
 • zaburzenia hematologiczne (skazy naczyniowe, ciężka niedokrwistość),
 • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych ( Xarelto, Pradaxa, Warfin, Sintrom),
 • niekontrolowana cukrzyca oraz nadciśnienie tętnicze, choroby tarczycy (do konsultacji z lekarzem),
 • czynna choroba nowotworowa,
 • ciąża oraz karmienie piersią,
 • zaburzenia psychiczne,
 • uczulenia na leki znieczulające ( np. lignocaina, bupiwakaina).
Jakie są wskazania do blefaroplastyki?

Wskazaniem do plastyki powiek jest przede wszystkim wiotkość i nadmiar skóry w obrębie powiek oraz przepukliny tłuszczowe, które tworzą się na skutek zwiotczenia przegrody oczodołowej, które w przypadku powiek dolnych określane są jako „worki pod oczami”.

Kto kwalifikuje się do zabiegu?

Kandydatami do chirurgicznej korekcji powiek są zarówno kobiety jak i mężczyźni, pragnący pozbyć się problemu wiotkiej skóry powiek i odzyskać młodszy wygląd (wskazania kosmetyczne) lub przywrócić szersze pole widzenia (wskazania medyczne). Do zabiegu kwalifikują się osoby w różnym wieku, ponieważ problemy z powiekami mogą dotyczyć zarówno osób starszych w wyniku utraty sprężystości skóry i osłabienia siły mięśni powiek jak również osób młodych ze względu na uwarunkowania genetyczne czy w wyniku niekorzystnego wpływu środowiska np. nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Większość pacjentów korzystających z tego typu korekcji to osoby po 35 roku życia.

Jakie efekty daje blefaroplastyka? Dlaczego warto ją wykonać?

Blefaroplastyka pięknie otwiera i uwydatnia oko, unosi powieki dzięki czemu spojrzenie nabiera świeżości a twarz staje się wyraźnie odmłodzona i rozpromieniona. Ponadto zabieg, likwidując nadmiar wiotkiej skóry powiek oraz przepukliny tłuszczowe, przywraca swobodę widzenia. Jednym słowem blefaroplastyka poprawia samoocenę i samopoczucie.

Efekty wykonanego zabiegu korekcji powiek górnych lub dolnych są długotrwałe, możemy się nimi cieszyć przez kilkanaście lat. Plusem plastyki powiek jest zarówno krótki, łagodny i bezbolesny czas zabiegu jak i brak potrzeby hospitalizacji. Ponadto można szybko wrócić do wykonywania codziennych czynności. Rezultaty zabiegu, tj. korekcja kształtu powiek i odmłodzenie wyglądu są widoczne po 6 tygodniach. Ze względu na pozytywne aspekty korekcji powiek zabiegi są wykonywane zarówno przez osoby starsze jak i w wieku średnim.

Jak przebiega okres rekonwalescencji po zabiegu?
We wczesnym okresie po zabiegu może być odczuwalny niewielki dyskomfort w obrębie powiek oraz umiarkowany ból, który jednak można kontrolować za pomocą zaleconych, doustnych środków przeciwbólowych. Normalnym następstwem zabiegu jest obrzęk i zasinienie okolicy operowanej, których stopień zależy od indywidualnych predyspozycji Pacjenta. Objawy te jednak szybko ustępują, stają się całkowicie niewidoczne po kilkunastu dniach od operacji. Celem redukcji nasilenia obrzęków i siniaków wskazane jest stosowanie, w ciągu kolejnych dni po zabiegu, zimnych kompresów na okolice powiek, unikanie pochylania się oraz spanie w pozycji z lekko uniesioną głową. W okresie pooperacyjnym może również być odczuwalne uczucie pieczenia i swędzenia oczu dlatego rutynowo po blefaroplastyce zalecane jest stosowanie kropli nawilżających typu „sztuczne łzy”. Powrót do normalnego funkcjonowania i trybu życia możliwy jest już kilka dni po zabiegu. W 5 -7 dobie po operacji zdejmowane są szwy a po około 10 dniach od zabiegu Panie mogą wykonać makijaż. W zależności od indywidualnych cech organizmu, zaróżowienie blizn może utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Po tym czasie, blizny spowodowane nacięciami stają się praktycznie niewidoczne.
Jak należy się przygotować do zabiegu?

Przed zabiegiem warto zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu (WZWB).

Przed zabiegiem należy wykonać następujące badania: morfologia (HGB, HCT, RBC, WBC, PLT); układ krzepnięcia (czas protrombinowy, APTT, INR); antygen HBS, HCV, HIV.

 • badania należy wykonać nie wcześniej niż 2 tygodnie przed operacją,
 • 7 dni przed zabiegiem należy wysłać komplet badań na adres Kliniki: konstancinclinic@gmail.com
 • Oryginały wszystkich badań należy mieć z sobą w dniu zabiegu.
!

Po zabiegu operacyjnym plastyki powiek, po około godzinie można opuścić Klinikę i wrócić do domu. Powrót do domu powinien odbywać się w towarzystwie i pod opieką osoby dorosłej.

!

Po powrocie do domu, celem zmniejszenia ryzyka wystąpienia zasinień i wybroczyn należy stosować zimne kompresy na powieki. W pierwszej dobie po zabiegu należy stosować zimne okłady. Do wykonania okładów można użyć kompresów żelowych ciepło – zimno lub mrożonego groszku.

Przygotowanie groszku:

Torebkę (450 g) mrożonego groszku podzielić na 2 części, przesypać do woreczków śniadaniowych i luźno zawiązać. Na powieki należy położyć najpierw gazę, a następnie woreczek z groszkiem. Kompresy należy robić co godzinę, utrzymywać przez około 10 -15 min. Rozmrożony groszek należy zamrozić przed ponownym zastosowaniem.

!

W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych, które zwykle są niewielkie, można stosować jedynie leki przeciwbólowe zlecone przez lekarza (zwykle Paracetamol w dawce 800 mg na dobę).

!

W pierwszych dniach po zabiegu, aby zmniejszyć narastanie obrzęku, zaleca się spanie z wyżej uniesioną głową (na 2 poduszkach).

!

Obrzęk, podbiegnięcia krwawe, zasinienie powiek są naturalną reakcją prawidłowo unaczynionej powieki. Pojawić się mogą w pierwszych dniach po zabiegu i ustępują samoistnie zwykłe w ciągu 10-14dni. W przypadku znacznego nasilenia zmian po zabiegu można zastosować preparaty uszczelniające naczynia, przyjmowane ogólnie (Rutinoscorbin, Troxerutin, Aescin) lub miejscowe (maść z heparyną, preparaty z Arnicą), nie smarując jednak bezpośrednio ran operacyjnych.

!

Ubranie noszone przez pacjenta po zabiegu powinno być wygodne, luźne najlepiej rozpinane z przodu (należy unikać ubrań zakładanych „przez głowę),

!

!

W pierwszych tygodniach po zabiegu należy stosować do oczu krople nawilżające typu „sztuczne łzy celem zmniejszenia uczucia pieczenia i swędzenia oczu” jak również wzmożonej wrażliwość na światło.

!

Przez tydzień po zabiegu należy unikać pochylania się oraz wykonywania wysiłku fizycznego (nie uprawiać sportu i intensywnych ćwiczeń fizycznych, powstrzymać się od aktywności seksualnych). Wzrost ciśnienia tętniczego krwi podczas wysiłku może spowodować powstanie lub nasilić zasinienia w obrębie powiek.

!

Przez okres trzech – czterech tygodni należy wstrzymać się od gorących kąpieli oraz korzystania z sauny i basenów. Należy również unikać przebywania w pomieszczeniach o zwiększonym zapyleniu.

!

W pierwszym tygodniu po operacji nie należy spożywać alkoholu.

!

Szwy skórne zdejmowanie są około 7 dni po zabiegu. W miejscu cięcia pozostaje zaczerwienienie skóry, organizuje się blizna, która wymaga regularnego natłuszczania oraz delikatnego masażu. Można w tym celu zastosować preparaty przyspieszające gojenie (np. żel silikonowy na blizny, preparat Silaurum, Cicaplast).

!

Soczewki kontaktowe można założyć po zdjęciu szwów, po około 5 -7 dniach po zabiegu.

!

Pierwszy makijaż można wykonać 7 -14 dni po zdjęciu szwów.

!

Należy chronić skórę twarzy przed słońcem/solarium przez cały okres gojenie do momentu zaniku blizn pooperacyjnych, zwykle jest to okres 2-3 mcy lecz czas ten jest zmienny osobniczo i zależny od stanu zdrowia, kondycji skóry oraz miejscowych warunków anatomicznych. W okresie tym wskazane jest używanie kremów z filtrem UV.

!

Zaleca się zaprzestanie palenia papierosów na okres co najmniej 2 m-cy przed operacją oraz podczas okresu gojenia ze względu na realną groźbę gorszego gojenia się ran oraz powstania martwicy skóry.

!

Należy stawiać się na wizyty kontrolne zgodnie z wyznaczonym harmonogramem.

!

W przypadku nasilonych dolegliwości lub innych niż wyżej opisane należy skontaktować się z lekarzem

Stosowanie leków w okresie przedoperacyjnym

W okresie co najmniej 3 tygodni przed i po operacji należy unikać następujących leków doustnych: leków zawierających witaminę E, preparatów zawierających korzeń żeńszenia, imbir, pierwiosnek, czosnek; preparatów zawierających olej z łososia i dorsza,tranu; leków przeciwzapalnych (Piroxicam, Nurofen, Ibuprofen, Voltaren, Ketonal); leków przeciwkrzepliwych (Aspiryna, leków zawierających kwas salicylowy, stosowanych w grypie/ gorączce, Acard).

W przypadku przyjmowania suplementów diety należy upewnić się czy nie zaburzają one krzepnięcia krwi. Jeśli mają wpływ na krzepnięcie powinny zostać odstawione 3 tygodnie przed operacją.

 • W razie dolegliwości bólowych przed zabiegiem można przyjmować: Paracetamol (APAP), Pyralginę, Tramal.
 • Należy zaprzestać palenia papierosów miesiąc przed zabiegiem i unikać palenia miesiąc po operacji.
 • Nie pić alkoholu i napojów zawierających kofeinę przez 3 dni przed i po operacji.
 • W ciągu 14 dni przed zabiegiem nie wykonywać innych zabiegów naruszających ciągłość skóry, np. pilingów, tatuaży, przekłuwania uszu, itp.
 • Leki stosowane przewlekle należy przyjmować „normalnie”.

Pacjenci z cienką, „pergaminową” skórą i dużą tendencją do siniaczenia około 7 dni przed zabiegiem mogą przyjmować Rutinoscorbin, Aescin lub Cyclonaminę w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia znacznego zasinienia powiek i obrzęków po zabiegu.

W przypadku pojawienia się pierwszych oznak opryszczki, infekcji, przeziębienia należy o nich niezwłoczne poinformowanie Klinikę. Powyższy stan może być przeciwwskazaniem do zabiegu.

w dniu zabiegu:
 • Nie pić kawy,
 • Należy zjeść normalny lekki posiłek i przyjąć leki przyjmowane przewlekle.
 • Należy wziąć poranny prysznic z użyciem zwykłych kosmetyków myjących.
 • Nie należy nakładać makijażu ani balsamów do ciała na okolice gdzie będzie przeprowadzony zabieg.
 • Nie należy zakładać soczewek kontaktowych ani biżuterii.
 • Należy założyć wygodne, luźne ubranie rozpinane z przodu.
 • Jeżeli zabieg dotyczy powiek warto zabrać ze sobą do Kliniki ciemne okulary.
 • Warto zaopatrzyć się w żelowe kompresy chłodzące – przydadzą się w pierwszym okresie po operacji.
 • Należy zapewnić sobie transport powrotny z Kliniki. Po zabiegu nie jest zalecane samodzielne prowadzenie pojazdu.
 • Należy pamiętać o zabraniu ze sobą do Kliniki dokumentu tożsamości i wyników wykonanych badań.
Masz wątpliwości czy Blefaroplastyka jest dla ciebie dobrym rozwiązaniem?