Nadpotliwość może być objawem wielu groźnych chorób lub po prostu krępującą dolegliwością o zróżnicowanej etiologii. Przeważnie pojawia się w okresie dojrzewania i ustępuje. Jeśli jednak powraca w innym wieku lub nie znika, należy zapoznać się z możliwościami jej leczenia.

Nadpotliwość – przyczyny

O nadpotliwości mówimy wtedy, kiedy ciało wytwarza nadmierną, nieproporcjonalną ilość potu względem temperatury zewnętrznej. Dolegliwość rozpoznaje się najczęściej po tym, że skóra jest zbyt mokra, a pot zaczyna przesiąkać przez ubranie. Najczęściej jest zlokalizowana w obrębie dłoni, stóp i pach, ale zdarza się, że obejmuje całe ciało. Wśród jej przyczyn można wymienić indywidualne tendencje do pocenia się, przeżywanie zbyt trudnych emocji, czy ciągłego stresu. Zdarza się, że jest związana z chorobami układu hormonalnego czy nerwowego. Jeśli wykonałeś już niezbędne badania i wykluczyłeś poważne choroby, być może czas zadziałać od zewnątrz i pozbyć się krępującej przypadłości.

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

Leczenie nadpotliwości z pomocą toksyny botulinowej jest obecnie najpopularniejszym i najbardziej skutecznym sposobem na uporanie się z tym problemem. Umożliwia ograniczenie potliwości miejsc objętych zabiegiem nawet o 80%. Efekty są widoczne praktycznie od razu, natomiast utrzymują się od 4 do 12 miesięcy. Przeciętnie jest to jednak czas około 6 miesięcy. Po upływie tego okresu zaleca się powtarzanie zabiegu, by utrzymać efekt.

Toksyną botulinową leczy się nadpotliwość dłoni, stóp i pach, jednak w sytuacji, w której jest to konieczne, a lekarz wyrazi zgodę, można przeprowadzić taki zabieg również na twarzy, czy w innych miejscach. Zabieg trwa pomiędzy 15-30 minut. Wykonuje go lekarz. Przed przystąpieniem do jego wykonywania odbywa się konsultację i oględziny miejsca, które ma zostać poddane oddziaływaniu botoksu. Konsultacja ma na celu omówienie wszystkich potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu, jak również oczekiwań pacjenta.

Przygotowanie do zabiegu

Dzień przed zabiegiem należy delikatnie usunąć owłosienie z miejsca, które ma być poddane zabiegowi. W okresie poprzedzającym zabieg warto zadbać też o nawilżenie i odżywienie skóry. Skóra odpowiednio wypielęgnowana lepiej zniesie zabieg. Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową polega na podawaniu jej za pomocą iniekcji pod skórę. Używa się do tego malutkich, cienkich igieł, których nie wprowadza się szczególnie głęboko. W razie potrzeby można skorzystać ze znieczulenia miejscowego.

Po zabiegu

Dobę po zabiegu nie wolno spożywać alkoholu ani uprawiać aktywności fizycznej. Można od razu wrócić do codziennych obowiązków, jednak należy unikać nadwyrężania miejsc, które były objęte zabiegiem. Około 2 tygodnie po zabiegu nie powinno korzystać się z basenów, saun i solariów, a także wystawiać tych miejsc na działanie promieni słonecznych. Po zabiegu czasem może pojawić się obrzęk, ból, siniaki lub zaczerwienienie, które jednak znikają całkowicie w czasie od kilku godzin po zabiegu do około 2-3 dni.