Medycyna estetyczna niezwykle prężnie się rozwija. Rozwiązania, które jeszcze wczoraj wydawały się pieśnią dalekiej przyszłości, dziś są na porządku dziennym, a z dobrodziejstw wspomnianej gałęzi nauki korzysta coraz więcej osób. Duże zainteresowanie budzą wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego.

Kwas hialuronowy – co to jest?

Kwas hialuronowy to polisacharyd naturalnie występujący w organizmie człowieka. Znajduje się między innymi w mazi stawowej, ciałku szklistym oka, strunach głosowych, płynach ustrojowych, ścianach naczyń krwionośnych, a także skórze. Pełni szereg istotnych funkcji. Wykazuje zdolność do wiązania dużych ilości wody i wspomaga proces tworzenia włókien kolagenowych, dzięki czemu zapewnia tkankom odpowiedni poziom nawilżenia, a jednocześnie gwarantuje im sprężystość. W efekcie cera szybciej ulega regeneracji, a zmarszczki. Jest gładka, promienna i elastyczna. Niestety z upływem czasu ilość kwasu hialuronowego w organizmie zaczyna się zmniejszać, a na twarzy pojawiają się oznaki starzenia.

Wypełniacze z kwasu hialuronowego – zastosowanie

LIstnieje kilka rodzajów wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego. Różnicuje je między innymi gęstość, lepkość, stężenie, stopień usieciowienia oraz zdolność do wiązania cząsteczek wody. Każdy preparat dobiera się indywidualnie w zależności od kondycji oraz potrzeb skóry. Wstrzykuje się w rozmaite miejsca na twarzy i ciele – najczęściej tam, gdzie powstają zmarszczki. Mowa tu przede wszystkim o takich obszarach jak na przykład fałdy nosowo-wargowe, broda, czoło, usta, policzki czy dekolt.

Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego – efekty stosowania

Jakie korzyści przynosi stosowanie wypełniaczy z kwasem hialuronowym? Przede wszystkim pozwala rozwiązać problem zmarszczek. Tkanki stają się bardziej sprężyste, a skóra wygląda młodziej. Wspomniane zabiegi służą jednak nie tylko poprawie stanu cery. Dzięki nim można również wymodelować kontury twarzy, powiększyć usta i zmienić ich kształt, uwydatnić brodę, ujędrnić policzki, spłycić i wygładzić bruzdy oraz usunąć cienie pod oczami. Istnieje też inny, często niedoceniany, efekt opisywanych procedur – zwiększenie lub nawet odzyskanie pewności siebie.

Wypełniacze z kwasu hialuronowego – jak długo utrzymują się efekty zabiegu?

Pierwsze rezultaty zabiegów z użyciem wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego można zobaczyć niemal natychmiast po zaaplikowaniu preparatu. Efekty ostrzykiwania utrzymują się dosyć długo, bo od 12 do nawet 24 miesięcy. W tym przypadku wiele zależy od rodzaju zastosowanego środka.

Wypełniacze z kwasu hialuronowego – czy są bezpieczne?

Kwas hialuronowy, jak wspomniano na wstępie to w pełni naturalna substancja. Wypełniacze stworzone na bazie wspomnianego składnika są więc w pełni bezpieczne dla organizmu. Same iniekcje również, pod warunkiem, że wykonuje je doświadczony specjalista. Istnieją też pewne przeciwskazania do przeprowadzenia wspomnianych zabiegów, między innymi ciąża, karmienie piersią czy choroby nowotworowe.