Najnowocześniejsza technologia tomografii

Konstancin Clinic diagnoza

Nasza Klinika jako pierwsza w Konstancinie i okolicy została wyposażona w innowacyjny inteligentny system cyfrowej diagnostyki stomatologicznej – Vatech Pax-i 3D Smart Ceph.

 

CBCT, czyli precyzyjna diagnostyka

Urządzenie to przy jednym obrocie głowicy dostarcza jednocześnie obrazy tomograficzne 3D oraz pantomograficzne 2D z cefalometrią. Nie wymaga zatem dwukrotnego naświetlania pacjenta, tym samym redukując koszt i dawkę promieniowania, nawet o 50%. Jest to jedyne urządzenie na rynku, posiadające rozwiązanie Smart Green Innovation. Stosowane jest przez lekarzy wszystkich specjalności – implantologa, chirurga, ortodontę, protetyka, endodontę, umożliwiając im precyzyjną ocenę wybranych odcinków łuku zębowego.

Dzięki funkcji Magic Pan urządzenie eliminuje zniekształcenia i brak ostrości – tworzy idealne obrazy wybranego obszaru. Trzecia generacja przechwytywania obrazu pozwala z wielu warstw wybrać najostrzejsze fragmenty, a następnie połączyć je w jeden obraz. Dzięki funkcji Smart Mar uzyskujemy obrazy “czyste”, bez artefaktów czy rozbłysków.

Diagnostyka RTG i tomografia komputerowa

Diagnostyka obrazowa to ważna część leczenia stomatologicznego. Podczas zwykłego przeglądu jamy ustnej stomatolog jest w stanie ocenić wyłącznie powierzchowny stan zdrowia zębów oraz błony śluzowej. Niestety, wiele stanów chorobowych rozwija się w miejscach niewidocznych, między innymi w obrębie korzeni zębowych, tkanek okołowierzchołkowych oraz kości. Dzięki badaniu obrazowemu można dokładnie określić rodzaj oraz stopień zaawansowania zmian i dobrać odpowiedni plan leczenia. W ramach diagnostyki obrazowej zajmujemy się wykonywaniem pantomogramu, tomografii komputerowej, radiowizjografii oraz RTG cefalometrycznego, czyli tak zwane RTG tele boczne głowy.

Pantomogram – zdjęcie RTG

Pantomogram, panoramiczne zdjęcie rentgenowskie jest obecnie podstawowym badaniem przeglądowym. To jednowymiarowy obraz wszystkich zębów, zarówno górnej, jak i dolnej szczęki. Dzięki zdjęciu rentgenowskiemu stomatolog jest w stanie dojrzeć wszelkie złamania oraz nieprawidłowości występujące w obrębie szczęki, stawów skroniowo-żuchwowych, np. rozwijające się torbiele, infekcje, guzy czy zęby uszkodzone. Pantomogram wykrywa również próchnicę głęboką.

Radiowizjografia – zdjęcie RTG zębowe

Badanie pozwala na zobrazowanie jednego zęba wraz z jego wszystkimi strukturami zewnętrznymi. RTG zęba umożliwia wykrycie próchnicy, pojawiającej się w miejscach stycznych zębów. Wykonuje się go przy wykorzystaniu radiowizjografu, czyli urządzenia bezprzewodowego, które współpracuje z komputerem dzięki WiFi. Najczęściej przeprowadza się badanie punktowe zęba przed leczeniem endodontycznym.

Cefalometria

Cefalometria, czyli RTG cefalometryczne to szczególny rodzaj diagnostyki obrazowej, który jest najczęściej wykorzystywany w ortodoncji i pomocny w opracowywaniu indywidualnego planu leczenia. Pozwala szczegółowo zobrazować część twarzową czaszki wraz ze strukturami kostnymi oraz skórnymi. Powszechnie wykorzystuje się go również w diagnostyce stomatologiczno-laryngologicznej.

Tomografia komputerowa

Badanie to umożliwia trójwymiarowe odwzorowanie wszystkich struktur w jamie ustnej pacjenta. Tomografię komputerową wykorzystuje się między innymi w endodoncji, implantologii, ortodoncji i chirurgii stomatologicznej. Dzięki badaniu można dokładnie ocenić warunki kostne pacjenta i dobrać odpowiedni sposób leczenia.

Kiedy wykonujemy wykonujemy pantomogram (RTG), a kiedy tomografię?

Pantomogram wykonuje się przede wszystkim jako zdjęcie poglądowe, w celu wykluczenia chorób tkanek okołowierzchołkowych, torbieli, zmian o charakterze guzów, pojawiających się w obrębie kości szczęk, ale także przed ekstrakcją zęba czy leczeniem ortodontycznym. Wykonanie pantomogramu zawsze odbywa się na pierwszej wizycie pacjenta, który zgłasza się do Konstancin Clinic, zwłaszcza po dłuższym okresie nieobecności u dentysty.

Na badanie tomografem komputerowym są natomiast kierowani pacjenci, którzy wymagają rozszerzonej diagnostyki, np. gdy rozległość i charakter zmiany w kości trudno ocenić na podstawie pantomogramu, a także przed leczeniem implantologicznym, ekstrakcjami zębów mądrości lub w przypadku ciężkich urazów w obrębie twarzoczaszki. Tomografia komputerowa jest także badaniem, które wykonuje się na każdym etapie leczenia endodontycznego, gdy zwykłe zdjęcie zębowe (radiowizjografia) jest niewystarczające.

Diagnostyka obrazowa – bezpieczne badania

Diagnostyka obrazowa jest badaniem bezpiecznym dla pacjentów. Dawka promieniowania jest ograniczona do minimum. Ponadto, w Konstancin Clinic korzystamy wyłącznie z najnowszej generacji sprzętu Vatech Pax-i 3D Smart Ceph. Dzięki precyzji badania możliwa jest natomiast pełna diagnostyka i identyfikacja konkretnych problemów. Pacjenci Konstancin Clinic otrzymują wyniki badania obrazowego zapisane na nośniku: DVD lub CD.